Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
16

Kopernik Mikołaj De revolutionibus...[O obrotach...] [Faksymile Autografu!]

add Twoja notatka 
Opis pozycji

Rękopis dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium [O obrotach sfer niebieskich], fascimile [faksymile] autografu [rękopisu], Drukarnia Narodowa w Krakowie, Kraków 1976. 

Starannie wydane faksymile rękopisu najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus” – jednej z najważniejszych rozpraw w historii nowożytnej. Rękopis znajdował się w posiadaniu Kopernika do jego śmierci w 1543 r., następnie trafił do zbiorów ucznia Kopernika, Jerzego Joachima Retyka. Po śmierci tegoż przeszedł na własność jego ucznia Walentyna Otho, który przywiózł go do Heidelbergu. Po śmierci Othona zakupił go profesor tamtejszego uniwersytetu Amos Komensky. Kolejne losy autografu nie są znane. W 1667 r. odnalazł się w bibliotece Ottona von Nostitza. Zbiory Nostitzów znajdowały się w Jaworze Śląskim, z czasem przeniesiono je do Pragi. Tam rękopis pozostawał aż do zakończenia II wojny światowej. W 1945 r. zbiory Nostitzów upaństwowiono, w wyniku czego autograf trafił do Biblioteki Muzeum Narodowego w Pradze. W 1956 r. został przekazany przez rząd czechosłowacki na drodze wymiany narodowi polskiemu. Obecnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Faksymile wiernie oddaje wszystkie cechy oryginału. Tekst wydrukowano na papierze o fakturze papieru czerpanego z epoki. Pozostawiono wszystkie marginalia, zapiski, podpisy i znaki własnościowe (m.in. ekslibris i podpisy von Nostitzów). Odtworzono zabrudzenia narożników, zażółcenia kart, zaplamienia, atramentowe kleksy, ślady zalań itp.

Osobno przedmowa oraz wstęp w języku rosyjskim. 

Reprodukcja została wykonana w technice offsetowej, przy zastosowaniu rastra kontaktowego o dużej rozpiętości gęstości optycznych, gwarantujących pełną zgodność tonalną faksymile tła z oryginałem. Użyty raster kontaktowy pozwolił na zachowanie odcieni pisma od brązu do czerni oraz wierne odwzorowanie nawet małych punktów, plamek i zniekształceń. Druk został wykonany na papierze offsetowym o gramaturze 120 i odcieniach dostosowanych do odcieni czterech rodzajów papieru zastosowanego w rękopisie. Wymiary stron są wierne oryginałowi i przycięte zgodnie z pierwowzorem. Zgodność reprodukcji z oryginałem jest następująca:

faktura tła – 95%

odcienie tła – 90%

faktura pisma o obniżonej czerni – 85%

faktura pisma czarnego – 95%

odcień i faktura pisma czerwonego – 95%

Jak podaje polska Wikipedia: Ta wersja faksymile wygląda tak autentycznie, że niektórzy ludzie podczas jej oglądania uznają ją za oryginał. Owen Gingerich wspomina w swojej książce o pewnym księgarzu z Chicago, który darował faksymile Planetarium Adlera i chciał odliczyć wartość darowizny od podatku. Będąc przekonanym, że darowuje oryginalny autograf Kopernika poprosił Gingericha o jego wycenę.

Wymiary: 28,5 x 20
Aukcja
5. Aukcja antykwariatu Suszek Books
gavel
Data
20 marca 2021 CET/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
325 EUR
Cena sprzedaży
357 EUR
Przebicie
110%
Wyświetleń: 296 | Ulubione: 5
Aukcja

Suszek Books

5. Aukcja antykwariatu Suszek Books
Data
20 marca 2021 CET/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
10.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 5
  50
  > 10
  200
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
 
Regulamin

1.     Organizatorem aukcji jest  firma Suszek Books sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy Placu na Groblach 12/1 zwana w dalszej części regulaminu Antykwariatem.

2.     Przedmiotem aukcji są książki i obiekty bibliofilskie powierzone przez Klientów oraz stanowiące własność Antykwariatu.

3.     Antykwariat podejmuje się sprzedaży, w imieniu Właścicieli, obiektów będących ich rzeczywistą własnością, nie objętych postępowaniem sądowym i skarbowym, wolnych od zajęcia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich.

4.     Antykwariat ustala tzw. postąpienie w licytacji i ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia obiektów wystawionych do sprzedaży oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyny.

5.     Do udziału w aukcji upoważnione są osoby, które zarejestrowały się w serwisie onebid.pl i zapoznały się z zasadami i techniką licytacji.

6.     Ceny podane w katalogu są cenami wywołania (w PLN). Do ceny wylicytowanej Antykwariat dolicza  opłatę organizacyjną w wys. 10%.

7.     Zakończenie licytacji danego obiektu jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzedaży.

8.     Zgodnie z systemem aukcyjnym, zamówienia złożone przez portal onebid.pl. będą uwzględniane w trakcie trwania licytacji. W  przypadku odnotowania kilku zamówień na jedną pozycję, licytacja rozpocznie się od przedostatniego pod względem wysokości limitu powiększonego o jedno postąpienie. 

9.    Wielkość postąpienia będzie zależna od przedziału cenowego licytowanego przedmiotu, zgodnie z tabelą zamieszczoną poniżej.


Przedział cenowy

Wielkość postąpienia

do 50 PLN

5 PLN

50-200 PLN

10 PLN

200-500 PLN

20 PLN

500-1.000 PLN

50 PLN

1.000-2.000 PLN

100 PLN

2.000-5.000 PLN

200 PLN

5.000-10.000 PLN

500 PLN

10.000-20.000 PLN

1.000 PLN

Od 20.000 PLN

2.000 PLN


10.   Nabywca jest zobowiązany do przestrzegania 7-dniowego terminu płatności od daty potwierdzenia zakupu wylicytowanych pozycji. Po tym terminie naliczane będą ustawowe odsetki. Może zostać również naliczona kara za spóźnienie w wysokości 40 euro (w przeliczeniu na złotówki wg. kursu obowiązującego w dniu aukcji). 

11.   Zakupione pozycje Antykwariat wysyła za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej po otrzymaniu należności na konto bankowe. Do ceny końcowej będą doliczane opłaty związane z wysyłką. Odbiór osobisty w siedzibie Antykwariatu jest możliwy po uprzednim umówieniu telefonicznym (nr. tel. +48 531 656 121 lub +48 785 800 243).

12.   Nabywca może w terminie 14 dni od dnia aukcji odstąpić od umowy kupna w przypadku, gdy opis katalogowy pozycji w sposób ewidentny odbiega od stanu fizycznego. W sprawach spornych roszczenia nabywcy zostaną uwzględnione po dostarczeniu przez niego wiarygodnej ekspertyzy w tym terminie.

13.   Osoba licytująca, podając dane osobowe wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych w celu udziału w aukcji, zgodnie z Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Administratorem danych osobowych uczestników aukcji jest Antykwariat.

14.   Antykwariat jest zobowiązany do gromadzenia danych osobowych (imię, nazwisko, nr pesel) uczestników aukcji, dokonujących transakcji powyżej 10 tysięcy złotych, w Księdze Ewidencyjnej Zabytków Przyjętych lub Oferowanych do Zbycia i Wydanych Ekspertyzach (Dz. U. z 04.12.2017 r. poz. 2249). 

15.   Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wady fizyczne i prawne kupionych przedmiotów. Wszelkie możliwe reklamacje będą rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego.

16.   Zgodnie z Ustawą o muzeach z 21 XI 1996, muzea rejestrowe mają prawo pierwokupu obiektów bezpośrednio na aukcji za kwotę wylicytowaną. Takie prawo mają także Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska oraz Muzeum Narodowe w Krakowie. 

O aukcji

Zapraszamy na 5. aukcję Suszek Books która odbędzie się 20. marca br. w internetowym domu aukcyjnym Onebid.pl
Start licytacji na żywo o godzinie 11.00
Katalog w wersji elektronicznej, zawierający 618 pozycji, znajdą Państwo na naszych stronach suszekbooks.com oraz suszek.onebid.pl (dostępny od 27.02.2021). Wśród oferowanych pozycji znajdą się m.in.:

- Pierwodruki dramatów Stanisława Wyspiańskiego, w tym pięknie zachowany egzemplarz "Wesela"
- Okładki i książki zdobione i wydawane przez Stanisława Wyspiańskiego
- opracowania o twórczości Wyspiańskiego

- faksymile autografu „O obrotach...” Mikołaja Kopernika
- Album [teka] z pracami Artura Grottgera
- Debiut literacki Czesława Miłosza
- "Listy" Stanisława Przybyszewskiego w oprawie wydawniczej mistrza introligatorskiego Franciszka Joachima Radziszewskiego

- pierwsze wydanie "Faraona" autorstwa Bolesława Prusa - pierwsze wydania tomików poezji Wisławy Szymborskiej - pierwsze wydania Lema, Hłaski, Miłosza
- autografy i dedykacje autorskie

- starodruki
- luksusowe wydania książek XIX i XX wiecznych
- wydania i druki bibliofilskie
- katalogi oraz albumy dotyczące sztuki, rzemiosła i architektury - miniatury (współczesne i przedwojenne)

Aby wziąć udział w licytacji, należy zarejestrować się w internetowym domu aukcyjnym onebid.pl lub przesłać zgłoszenie na adres [email protected]
Zachęcamy do składania ofert i limitów. 

FAQ
O sprzedawcy
Suszek Books
Kontakt
Suszek Books sp. z o. o.
room
Plac Na Groblach 12 / 1
31-101 Kraków
phone
+48531656121
keyboard_arrow_up
+